RSS
czwartek, 25 października 2012
Lodz Design - święto designu w Łodzi

Powoli kończy się tegoroczny Festiwal Designu w Łodzi. Odwiedziłam ekspozycję w poniedziałek i muszę stwierdzić, że wiele razy zatrzymywałam się lekko zdezorientowana, a jedyne co przychodziło mi do głowy, to zwyczajowe "WTF". Lubię tę imprezę, więc wiele prezentowanych przedmiotów naprawdę mi się podobało. Poza tym, atmosfera tego miejsca, współzwiedzający, przestrzeń - to wszystko sprawia, że jeszcze przed przekroczeniem progu fabryki przy ul. Targowej, jestem na tak.

Bardzo podobały mi się umywalki w corianu i finezyjne grzejniki. Ale były prezentowane na komercyjnych stoiskach. Gdy weszłam do ciemnej przestrzeni prezentacji łazienkowej armatury pomyślałam, że jestem na iSaloni. To było bardzo podobne doświadczenie i w sumie sprzęty też prezentowały podobny styl do tych, pokazywanych w marcu w Mediolanie. Moja koleżanka z pracy uznała oddanie przestrzeni firmom wnętrzarskim za wielki błąd organizatorów. Ja patrzę na to nieco bardziej optymistycznie: istnieją firmy, które wprowadzają do mniej lub bardziej masowej produkcji bardzo ciekawe, odważne wzory. I że jest życie poza marketową sztampą i rozmachem wielkich salonów oferujących meble odpowiednie dla pewnej słynnej cukierniczej rodziny.

To jeden z grzejników na ekspozycji firmowej:

oryginalny grzejnik

 

Bardzo podobał mi się dział z designem dedykowanym dzieciom. Szafa a la amsterdamska kamienica totalnie podbiła moje serce!! A obrus w "dom" przywołał beztroskie czasy bawienia się w rodzinę, która mieszkała pod stołem przykrytym kocem. Dziś też można się tak bawić. I to wybrać wersję "wykończenie pod klucz" ;)


obrus dla dzieci

Upewniłam się także, że polscy plakaciści wciąż dają radę. Tu wszyscy się zgadzają - plakaty prezentowane na Lodz Design były super! Pokazano prace studentów, którzy przygotowali plakaty zaangażowane społecznie, np. taki, trochę zabawny:

plakat feministka Lodz Design

Hitem były też przygotowane przez Ceramikę Paradyż olbrzymie gry: srabble, warcaby i sudoku. Układali je wszyscy!

lodz design ceramika paradyż

 

I na koniec jeszcze wizyta w festiwalowym sklepiku prowadzonym przez Fabrykę Form. Wieszak do przedpokoju, który w razie potrzeby można złożyć i wtedy udaje po prostu dekorację. Jest biały, trochę przypomina wielkomiejski horyzont "zakłócony" wieżowcami. Naprawdę mi się spodobał!

fabryka form wieszak

Kontakt:
danuu@gazeta.pl